enfa

خشکسالی یا ترسالی

درحالی که ایران چند سالی است با کمبود آب دست‌ و پنجه نرم می‌کند؛ عده ای از کارشناسان با توجه به بارندگی های اخیر معتقدند کشور دوره خشکسالی را پشت سر گذاشته و وارد ترسالی شده است.

بارندگی های ماه های اخیر که در اکثر نقاط کشور از اواخر اسفند شروع و تا همین چند روز پیش ادامه داشت، باعث شده تا برخی از کارشناسان شرایط آبی کشور را مطلوب ارزیابی کنند و بر این باور باشند که دیگر زمان خشکسالی ایران رو به پایان بوده و کشور در مرحله ورود به دوران ترسالی قرار گرفته است.

برخلاف این باور عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست می گوید، کشور به شرایط ورشکستگی آبی رسید0ه اما انجمن های علمی سکوت کرده اند.

به گفته وی اجازه مصرف بیش از 40 درصد آب تجدید پذیر در دنیا داده نشده اما ایران 110درصد از آب تجدیدپذیر خود را مصرف می ‌کند؛میزان آب تجدید پذیر کشور 88 میلیارد متر مکعب و میزان مصرف 97 میلیارد متر مکعب است و این زنگ خطری برای منابع آبی کشور است.

همچنین به گفته «علی مراد اکبری» معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خشکسالی امسال کشور در 70 سال اخیر بی سابقه است و حوضه زاینده رود، فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بوشهر از جمله بدترین مناطق کشور در زمینه بارندگی به شمار می روند.

عبور از دوره ترسالی مبنای علمی ندارد

معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی نیز معتقد است، روند خشکسالی در کشور همچنان ادامه دارد و میزان بارش ها امسال تاکنون حدود 26 درصد کاهش داشته و یکی از سال های خشک ثبت شده طی 50 سال گذشته است. داود پرهیزکار روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا درباره اینکه گفته می شود کشور از دوره خشکسالی عبور و وارد دوره ترسالی شده است،گفت: سازمان هواشناسی این گفته را تایید نمی کند زیرا مبنای علمی ندارد و بررسی های سازمان هواشناسی چنین چیزی را نشان نمی دهد.

وی با اشاره به اینکه روند قبلی خشکسالی همچنان ادامه دارد، اظهار داشت: پیش بینی های فصلی هواشناسی عمدتا سه تا پنج ماه جواب می دهد اینکه بیاییم برای یک دوره بلند مدت بگوییم که اکنون وارد دوره ترسالی شده ایم و از حالا به بعد منتظر سال های پربارشی هستیم، با توجه به سناریوهایی که در ارتباط با افزایش دی اکسید کربن در دنیا وجود دارد، بعید به نظر می رسد که بتوانیم با این شرایط وارد دوره ترسالی شویم.

کشور همچنان درگیر خشکسالی آب و هوایی

خشکسالی آب و هوایی ، کشاورزی، هیدرولوژی یا آب شناسی و خشکسالی اقتصادی – اجتماعی انواع خشکسالی است که بنا به گفته مسعود حقیقت مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی، کشور همچنان در مرحله خشکسالی آب و هوایی قرار دارد.

در این نوع خشکسالی با کم شدن نزولات جوی و کمبود آب های زیرزمینی و سطحی مواجه می شویم. حقیقت در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: اینکه گفته می شود از مرحله خشکسالی عبور و وارد مرحله ترسالی شده ایم به هیچ عنوان درست نیست.

وی افزود: امسال وضعیت بارش در کشور مناسب نبود، تراز آبها خوب نیست ما همچنان در زمینه آب به طبیعت بدهکار هستیم زیرا از سال های قبل خشکسالی تجمیعی داریم و هنوز وضعیت بارشی مناسب نیست تا این عقب ماندگی جبران شود بنابراین اینکه گفته می شود از خشکسالی عبور کرده ایم درست نیست.

وی به مقایسه بارش در سال زراعی جاری نسبت به بلند مدت ( 20 ساله ) در کشور پرداخت و گفت: دربرخی نقاط بارندگی نسبت به بلند مدت خوب بود اما در برخی نقاط نگران کننده است، به طور کلی میانگین بارش در کشور از اول مهرماه پارسال تا روز 28 خرداد 163.4میلیمتر بود در حالی که سال گذشته در همین بازه زمانی 207.7 میلیمتر بود.

حقیقت افزود: همچنین در دوره بلند مدت 30 ساله در تمام کشور 220.6 میلیمتر بارش داشتیم بنابراین آمار کاهش 26 درصدی بارش را نسبت به بلند مدت در کشور نشان می دهد. وی با بیان اینکه بارش دربرخی نقاط خوب و در برخی نقاط ضعیف بود ادامه داد: در استان های شمال غرب کشور مانند آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان بارش فصل بهار یعنی از اول فروردین تا دیروز ( 28 خرداد ) نسبت به بلند مدت بالاتر از نرمال است، مثلا تبریز در دوره بلند مدت 20 ساله حدود 110 میلیمتر بارندگی داشت که امسال حدود 133 میلیمتر بوده است.

مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی افزود: میزان بارش در اردبیل در بلند مدت 65 میلیمتر بود که امسال 95 میلیمتر گزارش شده است، ارومیه در بلند مدت 75 میلمیتر بود که امسال 190 میلمتر بارش داشته یعنی بالاتر از حد نرمال بوده است، همچنین زنجان میانگین بلند مدت آن حدود 65 ملیمتر بود که امسال 100 میلمتر بارش گزارش شده است.

وی گفت: این آمارها نشان می دهد که وضعیت بارش در فصل بهار در نیمه شمال غرب کشور برای کشاورزی مناسب بود، اما شرق کشور مانند خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی در پاییز و زمستان خشکی داشته اما در بهار و تا دیروز وضعیت بارشی تقریبا برابر با نرمال بوده است.

حقیقت اظهار داشت: در تهران هم بارش در حد نرمال بوده و حدود 78 میلیمتر بارش گزارش شده است، همچنین وضعیت بارش در غرب کشور مانند استان های کرمانشاه ، سنندج ، همدان ، ایلام و شهر کرد در فصل بهار به نسبت نرمال خوب بود.

وی ادامه داد: اما وضعیت بارش در نوار خزر در استان های گیلان، مازندران و گلستان مناسب نبوده است، در ساری امسال بارش نسبت به نرمال آن کمتر بود، تا روز گذشته حدود 68 میلیمتر بارش داشتیم در حالی که در بلند مدت حدود 93 میلیمتر بارندگی گزارش شده بود. حقیقت افزود: وضعیت بارش در استان اصفهان نیز خوب نبود و نسبت به بلند مدت کمتر از نرمال بود، حدود 54 میلیمتر بارش بلند مدت آن است که امسال در این بازه زمانی حدود 46 میلیمتر بارش داشته است.

وی گفت: در جنوب غرب کشور مانند اهواز بارندگی در بهار خوب بود در یزد و یاسوج نیز بارش خوب بود اما در شیراز کمتر از میانگین بلند مدت بود، میانگین بلند مدت آن حدود 80 میلیمتر است که امسال 62 میلیمتر بارش گزارش شده است، همچنین جنوب شرق کشور مانند زاهدان، بوشهر و بندر عباس نسبت به نرمال وضعیت بارشی خوبی نداشتند.

حقیقت گفت: اما وضعیت بارش در غرب کشور مانند استان های کرمانشاه ، سنندج ، همدان ، ایلام و شهر کرد در فصل بهار به نسبت نرمال خوب بود، وی تاکید کرد : تمام این آمارها نشان می دهد که سال زراعی 96 – 97 به ویژه پاییز و زمستان آن به هیچ عنوان برای کشاورزان مناسب نبود اما بهار چون بارش های خوبی داشتیم برای کشت های بهاره مانند نخود و گندم دیم در غرب خوب بوده است.

منبع: ایرنا

error: Content is protected !!